Dobry fizjoterapeuta
- Szczegóły
- Kategoria: Fizjoterapia
Jak wybrać fizjoterapeutę? To pytanie towarzyszy wielu z nas. W swoich poszukiwaniach nie jesteś sam. Niezależnie od tego, czy przechodzisz rehabilitację poważnego schorzenia, czy też starasz się rozwiązać problem uporczywej dolegliwości. Ważne jest, aby Twój fizjoterapeuta pasował do Ciebie i do zabiegu, którego potrzebujesz. Nie przejmuj się ten artykuł może Ci pomóc wybrać fizjoterapeutę.
Dobry fizjoterapeuta. Czyli kogo?
Fizjoterapeuci posiadają wiedzę na temat ciała i ruchu i uczą się, jak wskazać przyczynę urazu. Oceniają i diagnozują problem, a następnie planują i zapewniają programy leczenia. Celem fizjoterapii jest przywrócenie funkcji lub zminimalizowanie dysfunkcji po chorobie lub urazie. Osiąga się to dzięki połączeniu terapii manualnej, treningu ruchowego oraz wykorzystaniu czynników fizycznych i elektro fizycznych.
Fizjoterapeuci świadczą usługi osobom w każdym wieku i w różnych środowiskach pracy, w tym w szpitalach, na rehabilitacji, w ambulatoriach i w społeczności lokalnej, pomagając ludziom czerpać z życia jak najwięcej korzyści poprzez:
- Zapobieganie dalszym urazom.
- Zmniejszanie bólu i sztywności.
- Powrót do zdrowia po urazie.
- Zwiększenie mobilności.
Nie potrzebujesz skierowania od lekarza, aby spotkać się z fizjoterapeutą. Fizjoterapeuta może ocenić Twoje potrzeby i dopasować terapię specyficzną dla Twojego stanu. Jednak fizjoterapeuci, lekarze i inni pracownicy służby zdrowia często pracują w zespole, aby zaplanować i prowadzić leczenie konkretnego schorzenia.
Dobry fizjoterapeuta
Fizjoterapeuci są wysoko wykwalifikowanymi pracownikami, a branża ta podlega regulacjom prawnym. Dokument potwierdzający możliwość wykonania pracy fizjoterapeuty wydaje Krajowa Rada Fizjoterapeutów po dokonaniu wpisu do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów. Podstawowe wymagania wydania prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty to:
- Zdolność pełna do czynności prawnych.
- Stan zdrowia musi być odpowiedni i pozwalać wykonywać zawód fizjoterapeuty.
- Wymagane są kwalifikacje potwierdzone dyplomem, świadectwem lub innym dokumentem
- Niekaralność, brak prawomocnego wyroku sądu, za przestępstwo umyślne przeciwko zdrowiu i życiu, obyczajności i wolności seksualnej.
- Stopniu znajomości języka polskiego musi być wystarczający, aby wykonywać zawód fizjoterapeuty.
Rola fizjoterapeuty
Rola fizjoterapeuty może być różna i może obejmować:
- Ocenę stanu fizycznego pacjentów w celu zidentyfikowania problemów i zaplanowania odpowiedniego leczenia.
- Wykonywanie mobilizacji i manipulacji kręgosłupa oraz stawów obwodowych (w razie potrzeby).
- Pomoc w zmniejszeniu bólu i obrzęku, poprawa zakresu ruchu, pomoc w reedukacji i wzmocnieniu mięśni poprzez zastosowanie sprzętu lub technik takich jak ciepłe oraz zimne okłady, elektroterapia, terapia manualna.
- Przyuczanie pacjentów do chodzenia lub używania urządzeń takich jak balkoniki, kule, laski, wózki inwalidzkie, szyny, aby pomóc poprawić mobilność.
- Ocena rozwoju wcześniaków oraz planowanie i prowadzenie terapii dla dzieci z problemami ruchowymi lub niepełnosprawnością fizyczną.
- Pomaganie osobom z trwałą niepełnosprawnością w celu maksymalizacji ich zdolności do funkcjonowania w sposób jak najbardziej optymalny i radzenia sobie z fizycznymi wymaganiami codziennego życia.
- Praca jako część zespołu pracowników służby zdrowia, w celu zapewnienia wielodyscyplinarnego planu opieki, w celu poprawy stanu zdrowia osoby.
- Edukacja pacjentów, ich rodzin, przemysłu i społeczności w celu prowadzenia zdrowego stylu życia i zapobiegania urazom i niepełnosprawności.
- Planowanie i wdrażanie programy ćwiczeń w społeczności, w tym hydroterapii dla osób zarówno z jak i bez niepełnosprawności.
- Prowadzenie odpowiedniej dokumentacji związanej z opieką nad pacjentem, np. rejestry pacjentów, raporty, statystyki.
Praca fizjoterapeuty
Fizjoterapeuci mogą pracować jako część zespołu opieki zdrowotnej, niezależnie w prywatnej praktyce, w systemie szkolnictwa lub jako konsultanci branżowi. Niektóre obszary, w których pracują fizjoterapeuci to:
- Oddziały medyczne i chirurgiczne.
- Opieka nad osobami starszymi.
- Szpitalny Oddział Ratunkowy.
- Intensywna terapia.
- Zdrowie kobiet.
Specjaliści - fizjoterapeuci
Fizjoterapeuci mogą specjalizować się w konkretnych dziedzinach, takich jak:
- Problemy układu nerwowego i urazy kręgosłupa.
- Fizjoterapia mięśniowo-szkieletowa.
- Zdrowie i bezpieczeństwo w pracy.
- opieka nad osobami starszymi.
- schorzenia klatki piersiowej.
- Niemowlęta i małe dzieci.
- Medycyna sportowa.
- Zdrowie kobiet.
Na czym polega leczenie fizjoterapeutyczne?
Fizjoterapia wykorzystuje techniki fizyczne w celu poprawy zakresu ruchu, zmniejszenia bólu i sztywności, przyspieszenia procesu leczenia i podniesienia jakości Twojego życia.
Twoja sesja u fizjoterapeuty będzie wyjątkowa, ponieważ wszystko zależy od Ciebie i Twoich szczególnych potrzeb. Ogólnie rzecz biorąc, oto co się dzieje:
- Zostaje przepisany kurs ćwiczeń i wszelkie potrzebne urządzenia wspomagające.
- Otrzymujesz plan leczenia, który wyznacza cele dla Ciebie.
- Fizjoterapeuta zapoznaje się z Twoją historią choroby.
- Fizjoterapeuta ocenia i diagnozuje Twój stan zdrowia.
Schorzenia leczone przez fizjoterapeutów
Fizjoterapia może być stosowana w leczeniu wielu schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, takich jak
- Przed i po zabiegach chirurgicznych na stawach i kościach.
- Nadwyrężenia mięśni i więzadeł.
- Przed i po wymianie stawów.
- Problemy z dłonią i stopą.
- Ból i sztywność stawów.
- Kontuzjowane kolana.
- Problemy z ścięgnami.
- Naderwanie mięśni.
- Ból pleców i szyi.
- Uderzenie bicza.
- Skręcone kostki.
- Łokieć tenisisty.
- Urazy więzadeł.
- Po złamaniach.
- Rwa kulszowa.
- Bóle głowy.
- Stłuczenia.
- Ból barku.
Fizjoterapia może być również wykorzystywana do pomocy i leczenia skutków tych schorzeń:
- Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
- Zdrowie jelit i pęcherza moczowego.
- Reumatoidalne zapalenie stawów.
- Zawroty głowy i zawroty głowy.
- Powrót do zdrowia po udarze.
- Uraz rdzenia kręgowego.
- Obrzęk limfatyczny.
- Zapalenie stawów.
- Zdrowie serca.
- Zdrowie płuc.
- Ból (stawów).
- Uraz mózgu.
- Ból (ogólny).
Fizjoterapeuci są przeszkoleni, aby ocenić Twój stan, zdiagnozować problem i pomóc Ci zrozumieć, co jest nie tak. Twój plan leczenia będzie uwzględniał Twój styl życia, aktywność i ogólny stan zdrowia.
Poniżej wymienione są metody leczenia stosowane w fizjoterapii:
- Pomoc w korzystaniu z pomocy, szyn, kul, lasek i wózków inwalidzkich, aby pomóc Ci w poruszaniu się.
- Manipulacje i mobilizacje stawów w celu zmniejszenia bólu i sztywności.
- Techniki udrożniania dróg oddechowych i ćwiczenia oddechowe.
- Programy ćwiczeń w celu poprawy mobilności i wzmocnienia mięśni.
- Reedukacja mięśni w celu poprawy kontroli.
- Mobilizacja tkanek miękkich (masaż).
- Akupunktura i suche igłowanie.
Czego powinienem szukać u dobrego fizjoterapeuty?
Kwalifikacje fizjoterapeuty
Sprawdź, czy Twój fizjoterapeuta jest wpisany do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów, wtedy możesz mieć pewność, że będzie on spełniał standardy ustalone przez Krajową Radę Fizjoterapeutów.
Specjalizacja fizjoterapeuty
Po ukończeniu studiów, wielu fizjoterapeutów pogłębia swoją wiedzę i staje się specjalistami. Istnieje wiele obszarów specjalizacji, w tym:
- Opieka nad osobami starszymi.
- Ergonomia i aranżacja biura.
- Rehabilitacja pooperacyjna.
- Problemy z oddychaniem.
- Urazy kręgosłupa i głowy.
- Rehabilitacja po udarze.
- Zdrowie psychiczne.
- Urazy sportowe.
- Ciąża.
Jeśli cierpisz na konkretne schorzenie, poszukaj fizjoterapeuty, który specjalizuje się w tej dziedzinie. W przeciwnym razie, fizjoterapeuta prowadzący ogólną praktykę będzie w stanie zająć się wieloma schorzeniami.
Metody leczenia dobrego fizjoterapeuty
Fizjoterapeuci stosują szereg metod, aby złagodzić ból, w tym ruch, masaż, ugniatanie i elektroterapię. Jednak niektórzy fizjoterapeuci włączają do swoich metod uśmierzania bólu bardziej alternatywne metody leczenia. Mogą one obejmować
- Akupunktura/ suche igłowanie.
- Terapia czaszkowo-krzyżowa.
- Integracja neurostrukturalna.
- Zabiegi techniką Bowena.
Możesz zapytać swojego fizjoterapeutę, jakich metod używa do leczenia.
Dostępność dobrego fizjoterapeuty
Jeśli potrzebujesz regularnych sesji z fizjoterapeutą, ważne jest, aby upewnić się, że jest on łatwo dostępny. Najlepiej, jeśli fizjoterapeuta blisko domu znajduje się lub pracy, a w razie potrzeby można do niego łatwo dojechać środkami transportu publicznego. Jeśli potrzebujesz dostępu do wózka inwalidzkiego, sprawdź czy posiada on również parking dla niepełnosprawnych.
Kiedy potrzebujemy fizjoterapeuty, najprawdopodobniej potrzebujemy go natychmiast, ponieważ odczuwamy ból i potrzebujemy szybkiej ulgi. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, znalezienie terapeuty, który jest dostępny od zaraz jest lepsze niż znalezienie idealnego fizjoterapeuty, który jest zarezerwowany z tygodniowym wyprzedzeniem. Dobrze jest również wiedzieć, że fizjoterapeuta będzie w stanie wcisnąć Cię na wizytę awaryjną, jeśli będziesz jej potrzebował przed kolejną zaplanowaną wizytą.
Osobowość dobrego fizjoterapeuty
Osobowość fizjoterapeuty jest ważnym czynnikiem przy wyborze fizjoterapeuty. Ważne jest, abyś czuł się komfortowo w towarzystwie swojego terapeuty. Proces polega na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu w celu ustalenia przyczyn problemów. Wiąże się to również z ręczną manipulacją ciałem. Poszukaj fizjoterapeuty, przy którym czujesz się swobodnie i któremu możesz zaufać.
Atmosfera u dobrego fizjoterapeuty
Atmosfera u fizjoterapeuty lub klinice odgrywa dużą rolę w tym, jak komfortowo czujesz się podczas leczenia. Wybierz fizjoterapeutę, u którego będziesz czuł się komfortowo i zrelaksowany, aby uzyskać jak najwięcej korzyści z leczenia.
Ile kosztuje wizyta u dobrego fizjoterapeuty?
Koszt sesji fizjoterapii zależy od opcji konsultacji, której potrzebujesz. Wiele wycen opartych jest na następujących opcjach konsultacji.
- 40 min - Nowy pacjent - wstępna konsultacja.
- 40 min. - Powracający pacjent - dotychczasowi klienci zgłaszający się z nowym epizodem leczenia.
- 20 minut - Standardowa konsultacja - dla klientów powracających na sesję kontrolną bieżącego epizodu opieki.
W zależności od Twoich możliwości czasowych oraz schorzenia, dolegliwości i potrzeb fizjoterapeuta dostosuje sesje.