Czym zajmują się fizjoterapeuci?

Czy wiesz czym jest fizjoterapia i jak wiele wspaniałych rzeczy może dla Ciebie zrobić? Jeśli odpowiedziałeś "nie", nie jesteś sam. Wiele osób myśli, że fizjoterapeuci tylko masują lub tylko wykonują ćwiczenia. Chociaż fizjoterapeuci stosują te techniki, to nie jest to wszystko, co robią. Nieznajomość pełnego zakresu pracy fizjoterapeuty może ograniczyć Twoją zdolność do uzyskania najlepszej dostępnej, wolnej od leków terapii.

Celem fizjoterapii jest zapobieganie i leczenie urazów poprzez poprawę, utrzymanie i maksymalizację Twojej mobilności. Aby to osiągnąć, używamy specjalistycznych umiejętności praktycznych do oceny i leczenia objawów.

Co mogą leczyć fizjoterapeuci?

Dzięki rozległej edukacji i szkoleniom, fizjoterapeuci są wykwalifikowani, aby pomagać ludziom w przezwyciężaniu szerokiej gamy fizycznych problemów zdrowotnych, w tym:

 • Schorzenia neurologiczne (te, które wpływają na mózg i układ nerwowy).
 • Schorzenia występujące w podeszłym wieku.
 • Choroby wieku dziecięcego.
 • Choroby kości i stawów.
 • Choroby serca i płuc.

Fizjoterapeuci leczą choroby kości i stawów

Jednym z głównych obszarów, na których skupia się fizjoterapia jest leczenie schorzeń i urazów, które wpływają na kości i stawy. W szczególności fizjoterapeuci często pomagają pacjentom, którzy wracają do zdrowia po operacji ortopedycznej (operacji mającej na celu korektę uszkodzeń lub deformacji kości lub stawów).

Fizjoterapeuta może opracować program, który obejmuje ćwiczenia siłowe i ćwiczenia pomagające poprawić koordynację i równowagę. Może również zastosować stymulację elektryczną (wykorzystując małe impulsy elektryczne do stymulacji nerwów i mięśni).

Fizjoterapeuci leczą choroby serca i płuc

Fizjoterapeuci mogą leczyć osoby, które miały:

 • Przewlekłą chorobę płuc: zbiór chorób płuc, w tym przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedma płuc i przewlekła obturacyjna choroba dróg oddechowych.
 • Mukowiscydozę.
 • Zawał serca.

Mukowiscydoza jest chorobą genetyczną, w której śluz wewnątrz organizmu staje się gęsty i lepki, zatykając płuca i inne organy. Klaskanie na plecach pacjenta w pozycji leżącej może pomóc w rozluźnieniu śluzu nagromadzonego w płucach, dzięki czemu można go wykrztusić. Fizjoterapeuci uczą również osoby chore na mukowiscydozę, jak samodzielnie oczyszczać się ze śluzu i mogą współpracować z rodzicami dziecka, aby nauczyć ich tych metod.

Fizjoterapeuci leczą choroby neurologiczne

Fizjoterapeuci mogą pomóc osobom cierpiącym na schorzenia, które wpływają na mózg i układ nerwowy, takie jak:

 • Stwardnienie rozsiane: stan, który wpływa na centralny układ nerwowy, który kontroluje funkcje organizmu, takie jak ruch i równowaga.
 • Choroba Parkinsona: przewlekłe (długotrwałe) schorzenie, które wpływa na sposób, w jaki mózg koordynuje ruchy ciała.
 • Mózgowe porażenie dziecięce: stan, w którym uszkodzenie mózgu wpływa na ruchy i koordynację dziecka.
 • Udar mózgu: poważny stan, w którym dochodzi do odcięcia dopływu krwi do części mózgu.
 • Rozszczep kręgosłupa: choroba mózgu, która powoduje deformację kręgosłupa.

Oprócz wpływu na koordynację ruchową osoby, schorzenia neurologiczne mogą czasem powodować ból mięśni, a nawet paraliż, co może poważnie ograniczyć niezależność danej osoby.

Fizjoterapeuci leczą choroby wieku dziecięcego

Fizjoterapeuci leczą dzieci cierpiące na schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego (które wpływają na kości i mięśnie). Na przykład dystrofia mięśniowa jest chorobą wrodzoną (występującą od urodzenia), w której mięśnie osoby z czasem stają się coraz słabsze, co prowadzi do utraty siły i możliwości poruszania się. W takich przypadkach fizjoterapeuta może być w stanie zastosować program leczenia, który pomoże danej osobie utrzymać siłę mięśni, zwiększyć elastyczność i zapobiec sztywnieniu stawów.

Fizjoterapeuci leczą schorzenia występujące w podeszłym wieku

Fizjoterapeuci często leczą schorzenia występujące w starszym wieku, takie jak:

 • Osteoporoza, w przypadku której kości stają się cienkie i kruche.
 • Zapalenie stawów, które powoduje ból i stan zapalny stawów.

Często pomagają także pacjentom, którzy wracają do zdrowia po operacji wymiany stawów.

Poza tym fizjoterapeuci odgrywają ważną rolę w ogólnej opiece i utrzymaniu dobrego samopoczucia osób starszych, poprzez poprawę ich ogólnego stanu zdrowia i sprawności fizycznej, aby pomóc im pozostać aktywnymi i niezależnymi.