Czy masaż sportowy to to samo co fizjoterapia?
- Szczegóły
- Kategoria: Fizjoterapia
Kiedy rezerwujesz wizytę u fizjoterapeuty, możesz się zastanawiać, czy potrzebuję fizjoterapii czy masażu sportowego?
Jaka jest więc różnica między masażem sportowym a fizjoterapią?
Fizjoterapia to bardzo szeroki obszar tematyczny, który obejmuje wszystko, od rehabilitacji urazów mięśniowo-szkieletowych, przez uszkodzenia neurologiczne, aż po choroby układu oddechowego. Fizjoterapeuta pomaga osobom dotkniętym chorobą poprzez przywracanie ruchu i funkcji za pomocą wielu różnych metod, takich jak:
- Recepta na ćwiczenia.
Termin ‘masaż sportowy’ może być mylnie rozumiany - nawet osoby, które nie zaliczają się do czołówki sportowców, mogą odnieść korzyści z masażu sportowego. Celem masażu sportowego jest złagodzenie stresu i napięcia związanego z aktywnością fizyczną (aktywność fizyczna to wszystko, od biegu na 10 km po przenoszenie pudeł podczas przeprowadzki).
Masaż sportowy może być stosowany z różnych powodów:
- Masaż przed zawodami: zazwyczaj krótki, ale intensywny, wykonywany przed zawodami sportowymi, podczas którego szczególną uwagę zwraca się na zaangażowane mięśnie.
- Masaż po zawodach: wykonywany w krótkim czasie po zakończeniu wysiłku fizycznego w celu przywrócenia normalnego stanu tkanek organizmu po wysiłku.
- Masaż rehabilitacyjny: wykonywany po wystąpieniu kontuzji i mający na celu złagodzenie i opanowanie bólu.
- Masaż regeneracyjny: wykonywany w trakcie zawodów, aby umożliwić cięższy trening.
Masaż sportowy czy fizjoterapia?
Ogólnie rzecz biorąc, zarówno fizjoterapia jak i masaż sportowy mają na celu pomóc osobie powrócić do stanu sprzed kontuzji lub poprawić jej optymalny potencjał.
Ale czy masaż sportowy to to samo co fizjoterapia?
Odpowiedź jest prosta: nie.
Fizjoterapia jest zazwyczaj potrzebna w przypadku konkretnego urazu lub niezdiagnozowanego bólu, i byłaby korzystna dla tych poważnych urazów lub warunków, które wymagają dłuższego procesu rehabilitacji. Z drugiej strony, masaż sportowy jest idealny dla tych, którzy zmagają się z trwającym problemem lub chcą zapobiec kontuzji.